Gladsaxe Kommune: Talstærk økonomikonsulent/specialkonsulent til BKF

Profilbillede
dato

BEMÆRK: Ansøgningsfristen er overskredet

Talstærk økonomikonsulent/specialkonsulent til Børne- og Kulturforvaltningen
Vi leder efter dig, der kan være med til at samle trådene, når vi følger op på de 1,7 mia. kroner i Børne- og Kulturforvaltningens budget. Du skal også være med til at sikre det økonomiske overblik for ledere i Børne- og Kulturforvaltningen, så de kan fokusere kræfterne på at hjælpe børn, unge og deres familier.

Du må meget gerne have erfaring med økonomistyring og regnskab. Men vi har også gode kolleger, der er startet uden på forhånd at have dyb indsigt i fagområdet. Hvis du i øvrigt har flair for tal, de rette egenskaber og det rette mindset, skal du søge jobbet, for vi er klar til at lære fra os. Du vil opleve frihed til selv at tilrettelægge opgaverne og lydhørhed over for dine forslag til forbedringer.

Du skal grundlæggende være i stand til både at gennemskue tallene og at koordinere regnskabsprocessen. Du er god til at være i dialog med dine omgivelser, og du er typen, der løser opgaverne med ro og overblik. Når det kommer til regnskabsprocessen, vil det være dig, der formidler deadlines i forvaltningen og sikrer, at alle, som skal bidrage, har forstået processen.

Du bliver en del af Økonomi og Analyse i Børne- og Kulturforvaltningen. Vi er en velfungerende afdeling, hvor vi varetager en lang række opgaver inden for økonomi. Her er en god og uformel tone, en leder der er i øjenhøjde og sparring og dialog om opgaverne. Du får gode muligheder for kurser og efteruddannelse.

Du er rolig og systematisk
Budgetopfølgning og regnskab er opgaver, hvor der er brug for, at du kan holde hovedet koldt. For indimellem er der noget, der ikke i første omgang stemmer, og så skal du med ro og overblik kunne undersøge sagerne og få sparring fra kolleger og samarbejdspartnere, fx i kommunens centrale økonomifunktion. Du holder af systematik og bidrager dermed til, at lederne har overblik over økonomien på deres ansvarsområder.

Du har evnen til at lære nyt og gå nye veje
Din evne til at sætte dig ind i nyt stof er vigtig, især hvis du er ny på vores fagområder. De opgaver, vi løser, forandrer sig løbende. Der åbner sig hele tiden nye muligheder for at automatisere eller forenkle. Vi har brug for dig, der kan lide at være med til at forbedre løsningen af opgaverne. Du må gerne være typen, der tænker ”kan den her proces gøres smartere?”.

Du er god til at være i dialog om løsningen af opgaverne
Du forstår, at du er en del af et fællesskab, hvor vi er afhængige af hinanden, og hvor vi skal finde fælles fodslag i måden at løse opgaverne på. Vi lægger vægt på at være i dialog om opgaverne og at have en åben og serviceminded dialog med de samarbejdspartnere i organisationen, som er afhængige af vores arbejde.

Dine opgaver som konsulent vil blandt andet være at

  • koordinere regnskabet ved årets afslutning
  • sikre overblik og udarbejde løbende opfølgninger til ledelsen og det politiske udvalg
  • hjælpe og vejlede ledere på de enheder, du skal understøtte. Det kunne for eksempel være de decentrale enheder på specialområdet.

Lidt mere om din baggrund og dine kompetencer
Vi forestiller os, at du har en samfundsvidenskabelig eller anden relevant uddannelse på kandidatniveau. Men har du opnået tilsvarende kompetencer på anden vis, så synes vi også, du skal byde ind på jobbet

Du må meget gerne have erfaring med det kommunale budget og regnskab og være fortrolig med økonomisystemer. Du har et vist niveau af Excel-kompetencer.

Vi kan tilbyde
  • en fleksibel arbejdsplads med mulighed for hjemmearbejdsdag
  • en leder, som er tilgængelig og lægger vægt på at være i dialog med dig om opgaverne
  • et positivt og uhøjtideligt arbejdsmiljø med dygtige og engagerede kollegaer
  • gode muligheder for efteruddannelse og faglig udvikling.

Vi håber, du kan begynde i jobbet 1. november eller eventuelt før, hvis du har mulighed for det.

Løn og ansættelse sker i henhold til gældende overenskomst. Enten som økonomikonsulent eller specialkonsulent.

Du må rigtigt gerne kontakte teamleder Sofie Holst Gundersen på telefon 39 57 53 25/23 83 37 57 for at høre mere om jobbet og måden vi arbejder på.

Vi skal have din ansøgning senest den 10. september.

Vi forventer at holde ansættelsessamtaler omkring uge 38-39.

Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der har indarbejdet FN’s verdensmål i alt, hvad vi gør. Med verdensmålene som ramme arbejder vi for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed og grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt.
Du kan læse mere om vores arbejde med FNs verdensmål i Gladsaxestrategien.


I Gladsaxe Kommune har vi røgfri arbejdstid.

Vi opfordrer alle interesserede uanset alder, køn, handicap, religion eller etnisk tilhørsforhold til at søge stillingen.

 

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Gladsaxe Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

Gladsaxe Kommune, Rådhus Alle 7, 2860 Søborg

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 10-09-2023; - ansøgningsfristen er overskredet

Ved skriftlig henvendelse: https://portal.signatur.dk/ExtJobs/DefaultHosting/JobApplication.aspx?ClientId=1449&ERId=84452

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/5895364

Denne artikel er skrevet af Emilie Bjergegaard og data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet