Weekenden i Søborg: Gymnastik, Fodbold og Korfestival

Foto: Kultunaut.
dato

Leder du efter noget at lave i Søborg denne weekend? GIF-Gymnastik Gladsaxe har både aktiviteter for dem, der elsker at bevæge sig, og for dem, der nyder musik. Oplev vores udvalgte weekendaktiviteter her!

Fredagsspring i Gyngemosehallen

Fredag den 19. december byder på en aktiv start på weekenden med "Fredagsspring" i Gyngemosehallen. Dette hold er for voksne over 18, der elsker gymnastik. Det er en legestue hvor der både er plads til teknik og glæde. Efter træning prioriteres fællesskabet, hvor man hygger sig sammen i de tilstødende lokaler.

Tidspunkt: fredag 19. december 2025, kl. 19:30
Sted: Gyngemosehallen, Gyngemose Parkvej 28A, 2860 Søborg
Entré: Fri entré
Tilmelding: Mulighed for gratis prøvetræning, men der kan også betales pr. gang

Indendørs Fodbold på Gladsaxe Skole

For dem der vil spille fodbold og have det sjovt, er der indendørs fodbold lørdag eftermiddag på Gladsaxe Skole. Spillet er for mænd i alle aldre og kræver ikke, at du er i topform. Det handler om godt fællesskab og sjove kampe.

Tidspunkt: lørdag 20. december 2025, kl. 15:30
Sted: Gladsaxe Skole, Gladsaxe Møllevej 127, 2860 Søborg
Entré: Fri entré
Tilmelding: Uforpligtende første træning

Kammerkoret Hymnia synger i Gladsaxe Kirke

Lørdag eftermiddag afsluttes Gladsaxe Kirkes Julekorfestival 2025 med en koncert af det semi-professionelle Kor Kammerkoret Hymnia. Under ledelse af dirigent Flemming Windekilde kan publikum se frem til en høj musikalsk oplevelse.

Tidspunkt: lørdag 20. december 2025, kl. 16:00
Sted: Gladsaxe Kirke, Gladsaxe Møllevej 43, 2860 Søborg
Entré: Ikke specificeret



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut