Oplev noget helt specielt med Bugging Denmark, Danmarks første urbane insektfarm, når de byder på friterede fårekyllinger. Arrangementet, der finder sted kl. 10:00, giver dig chancen for at lave dine egne friterede snacks under kyndig vejledning. Deltagerne får også mulighed for at smage en umami paste baseret på fårekyllinger, shiitake svampe og tomat på en rugbrødskiks. Lær om fordelene ved insekter som fremtidens bæredygtige fødevare, mens du smager.
Tidspunkt: Lørdag 27. september 2025, kl. 10:00
Sted: Gladsaxe Hovedbibliotek, Søborg Hovedgade 220, 2860 Søborg
Entré: Gratis billetter
Deltag i en inspirerende session med Signe Severin fra Karlas Køkken, der vil give dig tips til at lave lækre madpakker til børnene. Med hendes vejledning får du ikke blot inspiration til nye madpakker, men også smagsprøver fra madpakkelisten, der er garanteret til at begejstre de små. Som professionsbachelor i ernæring og sundhed, og forfatter til "Min bedste madpakke", deler Signe ud af sin viden kl. 10:00 denne lørdag.
Tidspunkt: Lørdag 27. september 2025, kl. 10:00
Sted: Gladsaxe Hovedbibliotek, Forhallen, Søborg Hovedgade 220, 2860 Søborg
Entré: Gratis billetter
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.